Łukasz>>>
Administrator
Dołączył: 27 Mar 2006
Posty: 47
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Gdynia/Morąg
|
Wysłany: Wto 22:47, 28 Mar 2006 Temat postu: Kaledarzyk |
|
|
Biologiczny Kalendarz Wędkarski
Prezentowany powyżej kalendarzyk należy raczej traktować z przymrużeniem oka. Chociaż nie ukrywam, że kilka razy aktywność ryb pokrywała się dokładnie (biorąc pod uwagę cały miesiąc) z tym co przedstawiał. Natomiast ten jest chyba bardziej logiczny, i trafny. Niestety także nie można go zastosować w wędkarskim życiu dokładnie tak jak zostanie tu napisane. Mimo, że pory roku występują po sobie zawsze w takiej samej kolejności to jednak w zależności od np. klimatu nie zaczynają się tego samego dnia ani powiedzmy o tej samej godzinie. Inaczej w tym samym czasie będą zachowywać się ryby na mazurach, a inaczej w górach. Może to być podyktowane np. innym stopniem natlenienia wody, czy np. wyższą lub niższą temperaturą wody.
Ale do rzeczy. W takim kalendarzyku wyróżniamy 10 etapów lub jak kto woli pór roku:
***
1. Okres przed tarłem.
Ryby wędrują na swoje tarliska lub już są w ich pobliżu. Skupiają się w duże grupy i aktywnie żerują. Stwarza to korzystne warunki do wędkowania.
***
2. Tarło.
Jest to dość krótki okres zaczynający się momencie, w którym woda osiągnie (w zależności od gatunku ryby) odpowiednią i w miarę stałą temperaturę. W tym okresie ryby prawie wcale nie żerują.
***
3. Okres po tarle.
Długość tego okresu jest zmienna i zależy od oczywiście gatunku ryb, środowiska i klimatu oraz płci. Samce szybciej dochodzą do siebie w porównaniu do samic i zaczynają żerować wcześniej.
***
4. Okres poprzedzający lato.
Ryby zaczynają coraz więcej żerować. Spowodowane to jest wyższą temperaturą wody oraz dostępnością pożywienia.
***
5. Szczyt letni.
Dość krótki okres rozpoczynający się wraz z nadejściem pierwszych upalnych dni. Dostępność pokarmu nadzwyczaj pobudza ryby do aktywnego żerowania. Sprzyjające warunki do wędkowania.
***
6. Lato.
Obfity rozwój roślinności i tzw. kwitnienia wody, a co za tym idzie jeszcze większą ilość pokarmu znacznie utrudnia wędkowanie. Wyższa temperatura wody a co za tym idzie mniej tlenu powoduje, że ryby są bardziej ospałe i oczywiście mniej zainteresowane naszymi przynętami.
***
7. Koniec lata.
Temperatura wody staje się niższa. Ryby stają się znowu bardziej aktywne. W tym okresie możemy liczyć znowu na częstsze brania.
***
8. Wczesna jesień.
Pierwsze chłodne noce powodują mocne ochłodzenie wód powierzchniowych które mieszają się z jeszcze dość mocno nagrzanymi głębszymi warstwami. W związku z tym tworzy się prawdziwe zamieszanie wśród ryb spowodowane zbyt dużymi wahaniami temperatury. W tym okresie panują niekorzystne warunki do wędkowania.
***
9. Okres zimnych wód.
Występuje dwa razy w ciągu roku, wczesną wiosną i jesienią ryby znowu stają się aktywniejsze magazynując zapas energii na nadchodzącą zimę. Doskonały okres do wędkowania.
***
10. Zima.
Wody pokrywają się lodem. Temperatura niska. Ryby wcale lub mało aktywne. Kto lubi ten wędkuje. Są tacy co w tym okresie łowią najwięcej ryb. Ja nie lubię zimna i nie łowię w tym okresie. RYBY ALBO ZDROWIE. WYBÓR NALEŻY DO CIEBIE.. Jeśli już decydujesz się na wędkowanie spod lodu, sprawdź jego grubość zanim nań wejdziesz. Kąpiel w zimnej wodzie bywa mało przyjemna.
Post został pochwalony 0 razy
|
|